Dış Mekan Robotları için Mükemmel Bir Seçim

Dış Mekan Robotları için Mükemmel Bir Seçim

Dış ortamlar için robotlar, otonom sürüş, yapay zeka, uzayda yönlendirme ve zorlu ortamlarda hareket alanlarında gelişme için büyük bir fırsat yarattı. SPINEA® dişli kutuları bu sürecin ve ilerlemenin bir parçası olacaktır.

Sanayi Devrimi'nin ilk aşamasında buhar ve su ile çalışan makineler, önce üretim hollerinde el işçiliğini basitleştirmiş, ardından hollerin dışına da nüfuz etmeye başlamıştır. Ulaşıma, tarıma, havaya, denize, yeraltına ve madenlere girdiler.

Sanayi Devrimi'nin dördüncü aşaması, robotlar için benzer bir genişleme ile karakterize edilir. Salonların dışında kullanılmaya başlandı. Dış ortamın yeni gereksinimlerine, teknik parametrelere ve basitleştirilmiş bakıma uyum sağlıyorlar. İç mekan kullanımı için robotlara entegre edilen birçok bileşen, dış ortamlar için uygun değildir. Dış mekan robotları için yeni özel bileşenlerin geliştirilmesinin başlangıcındayız. Gereksinimler, son derece düşük - 40 °C ile yüksek +50 °C arasında geniş bir sıcaklık aralığı içindir. Ayrıca çok çeşitli dış ortamlar için: hava basıncı ve akış dalgalanmaları, nem dalgalanmaları, su, toz, çamur ve kum. Çarpışma olasılığı ile daha zorlu kullanım için daha dayanıklı bileşenler oluşturulmuştur. Ayrıca,

Açıkça, dış ortamlar için robotlar geliştirilirken bilinmeyen ortamlardaki nesne çarpışmaları dikkate alınır. Dış ortamlar için robotların çarpışmaya dayanıklı olması gerekecektir. Ortam oldukça net bir şekilde tanımlanabildiği için salonlardaki çarpışmalar çok nadirdir. Dış ortamlarda, çarpışmalar operasyonun olası bir parçasıdır ve önceden tahmin edilemez. Bu nedenle, çarpışma durumlarının entegrasyonu teknik gerekliliklerin bir parçasıdır.

Dış ortamlardaki robotlar yanlarında enerji taşırlar. Alternatif olarak, harici olarak mevcut kaynaklardan enerjiyi yeniden şarj edebilmelidirler.

Herhangi bir minimum ağırlık azaltımı bile daha fazla hız, yük kapasitesi, menzil ve verimlilik için fırsatlar yaratır. Bileşenler, moment yoğunluğu (tork/kütle oranı), güç yoğunluğu (güç/kütle oranı) ve alan yoğunluğu (bileşen hacmi/kütle oranı) gibi tipik olmayan teknik parametrelerle değerlendirilir.

Çarpışmalar ve düşük ağırlık gereksinimleri, dış ortamlar için robotların iki tipik özelliğidir. Bunlar ayrıca SPINEA®'nın TwinSpin® sikloidal kompakt dişli kutuları veya DriveSpin® kompakt aktüatörlerinin temel özellikleridir. Çarpışma direnci, "acil durum torku" parametresi ile karakterize edilir. TwinSpin® dişli kutularının bu parametresi, aynı nominal torka sahip dişli kutuları karşılaştırıldığında rakip ürünler arasında en iyi değerleri gösterir. Bu değerin yüksek olmasının nedeni, dişli kutusunun kavrama çemberinin çevresinde doğrudan dişli mekanizmasında bulunan maksimum makara sayısıdır. Dişli kutusunun tork veya hacim yoğunluğu, SPINEA®'dan dünyanın en küçük dairesel dişli kutusu TwinSpin® TS50 ile harmonik prensibinin ağırlık ve boyutlarını karşılaştıran ekli şekilde görselleştirilmiştir. 

Dış mekan uygulamaları için özel redüktörler de bu sıcaklıklara uygun bir yağlayıcı ile düşük sıcaklıklarda çalışacak şekilde hazırlanabilir. Dişli kutusundaki dahili ayarların daha da ayarlanması ve sürtünme direncinin minimuma indirilmesi mümkündür. Farklı ortamlar için sızdırmazlık sistemleri sağlamak da mümkündür.

Dış ortamlar için motorların geliştirilmesinde yer alan maxon motorları veya diğer üreticilerle kompakt bir bağlantı oluşturma imkanı sunuyoruz.

Dış ortamlar için robotlar, otonom sürüş, yapay zeka, uzayda yönlendirme ve zorlu ortamlarda hareket alanlarında gelişme için büyük bir fırsat yarattı. SPINEA® dişli kutuları bu sürecin ve ilerlemenin bir parçası olacaktır.

Bu tür robotik çözümler üzerinde çalışan geliştirme merkezleri ve üniversitelerle de bu tür projelerde işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağız. Endüstriyel robot teknolojisinde ve ayrıca diğer zorlu endüstrilere yönelik uygulamalarda ilgili deneyime sahibiz.

 


Galeri


  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler
  3. Dış Mekan Robotları için Mükemmel Bir Seçim
logo