Omurga cerrahisinde SPINEA

Omurga cerrahisinde SPINEA

Son yıllarda cerrahi robot çözümleri alanında patlama yaşandığı rapor ediliyor.

     SPINEA® redüksiyon dişlileri omurga cerrahisi robotlarında başarıyla uygulanmıştır. Her zamankinden daha yüksek hassasiyet ve güvenlikle gerçekleştirilen yeni, devrim niteliğinde bir cerrahi müdahale yöntemidir. Robot burada bir cerrahın yardımcı sağlam eli olarak görev yapıyor. Yüzlerce milimetrelik konumlandırma doğruluğuna sahip robotik kol, cerrahi müdahale doğruluğunu birkaç kat artırır. Cerrahi aletin yanlış hareketi veya konumu omuriliğin  hasar görmesine yol açabileceğinden, omurga omurlarının sabitlenmesine hizmet eden vidalar için deliklerin delinmesi sırasında bu kadar yüksek bir doğruluk gereklidir.

      Robotik kol yardımıyla yapılan ameliyatlar standart cerrahi müdahalelerden farklılık göstermektedir. Ameliyat öncesi hastanın omurgasının taranmasının ardından cerrah, ameliyat sırasında yapılması gereken tüm adımları omurganın 3 boyutlu modelini kullanarak bilgisayarda basit bir şekilde tanımlar. Ameliyat sırasında robotik kol, cerrahı işlemin gerçekleştirileceği yere yönlendiren bir navigasyon sistemi görevi görüyor. Robotik kol daha sonra otomatik olarak adım adım gerekli pozisyonlara hareket eder, pozisyonu sabitler ve cerrahın operasyon sırasında kullandığı aleti tutar.

     Bu şekilde robotik kol, ister ellerde titreme olsun, ister aletin hatalı hareketi olsun, insan faktörünü ortadan kaldırır. Robotik kol ile yapılan cerrahi müdahalenin süresi, uygulanan standart yönteme göre çok daha kısadır. Tıbbi personel X-ışını radyasyonuna daha az maruz kalır ve müdahale yalnızca gereken minimum ölçüde invaziftir. Ameliyat sırasında hasta çok daha az kan kaybeder; Ameliyat sonrası ağrı daha azdır ve iyileşme süresi çok daha kısadır. 

     Redüksiyon dişlileri, cerrahi robotun özelliklerini belirleyen temel bileşeni temsil eder. SPINEA® redüksiyon dişlileri son derece yüksek burulma ve devrilme sertliğine sahiptir ve robotik kolun gerekli konumda sağlam ve istikrarlı bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Belirli robot eklemlerinde kullanılan SPINEA® dişli mekanizmasının yüksek hassasiyeti, cerrahi aletlerin takıldığı son robot bileşeni konumunun genel hassasiyetini sağlar. Şanzıman gövdesinin küçük boyutları, entegre radyal eksenel yatak ve yüksek dişli oranıyla birlikte kompakt robotik kol tasarımına olanak tanırken uzaysal boyutunu da en aza indirir. SPINEA® dişlilerinin, cerrahi robot segmentinin gerektirdiği gerçek gereklilikleri fazlasıyla aşan, yüksek dinamik döngülerdeki uzun süreli testlerle doğrulanan güvenliği ve yüksek güvenilirliği, bir diğer önemli faktörü temsil etmektedir.

      SPINEA® redüksiyon dişlilerine sahip robotlar, onları yalnızca omurga cerrahisinde değil aynı zamanda yüksek hassasiyetin gerekli olduğu mikrocerrahide ve ayrıca gerekli yüksek sertliğin gerekli olduğu ortopedik cerrahide kullanım için önceden belirleyen özelliklere sahiptir. Bu robotlar FDA standartlarında tanımlanan çok katı kriterleri karşılıyor. ABD ve Batı Avrupa'nın en prestijli kliniklerinde kuruludurlar. 


  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler
  3. Omurga cerrahisinde SPINEA
logo